top of page

Chlieb

  • Writer: silviapravdova8
    silviapravdova8
  • Feb 9, 2022
  • 3 min read

Updated: Feb 14, 2024


Ahojte, tento chlebík sú moje skúsenosti za tie roky kváskovania. Je to recept, v ktorom som naozaj ja, pomer vody, múk, oleja, semiačok. Prosto to bol pokus a omyl a tak vznikol tento recept. Toľko som skúšala, až som bola spokojná. Napíšem Vám tu krok za krokom ako ho robím. Upozorňujem, u mňa je chlebík zdravá verzia jedla, ja preto vôbec nepečiem chleby z bielych múk a vôbec na chlebík nepoužívam pšeničný kvások. Nám chlebík z bielej múky jednak nechutí a jednak, chlebík by mal byť každodenné jedlo a môj názor je, že by mal byť čo najzdravší. Pečiem potom ešte aj ražnú tehličku. Ten recept Vám spíšem neskôr tiež. Ale koľko ľudí, toľko názorov. Tento chlebík je vlhký a zároveň svieži. Nie je ťažký. Ale nie je to vôbec biely chlieb. Je to zdravá verzia z raže, špaldy s nevyhnutným pridaním pšeničnej múky.


ROZKVAS:

· 200 gramov ražná múka

· 200 gramov voda

· 2 lyžice ražný kvások


Postup: Všetko zmiešame na hustú kašu. Odporúčam urobiť rozkvas na noc. Cca 20.00 až 22.00.


Ráno medzi 7.00 až 9.00 treba urobiť autolýzu ostatných múk. Autolýza znamená zmiešanie múky a vody a nechať pracovať aby sa nám krásne v ceste rozvinul lepok.


Zmiešame:

· 500 gramov špaldová hladká múka

· 500 gramov pšeničná chlebová múka

· 540 gramov voda


Po cca 45 minútach až max hodine do cesta pridáme:

· Rozkvas

· Cca 50ml olivového oleja

· 3-4 lyžičky soli (soľ záleží od toho koľko solíte – treba vyskúsať)

· Semienka, za jednu hrsť, aké, to už je na vás



Cesto treba vymiesiť v robote tak, aby sa nám odlepovalo od misy. Čas nepoviem, treba cesto sledovať. Verte, že sa odlepí.


Cesto preložíme do nádoby, kde ho ešte domiesime ručne. Potrebujeme nádobu kde vieme cesto prekladať. Ako prekladám cesto, nájdete vo výberoch na instagrame, prípadne facebooku. Cesto treba preložiť minimálne 4 až 5 krát cca každých 45 minút až hodinu.


Cesto potom stočíme do ošatky. Ošatku prikryjeme kúpacou čapicou. Cesto necháme podkvasiť cca hodinu až hodinu a pol, aby nám trošku narástlo. Ja potom chlebík v ošatke dávam do chladničky na celú noc a ak nemám čas, kľudne aj do ďalšieho večera. Ak je cesto dostatočne dlho v chladničke, viete chlebík aj nádherne dekorovať.


Rúru si nastavíme na 260 stupňov celzia, vložíme do nej dva plechy, do polohy jeden na dolnú mriežku a druhý do stredu. Plechy sa sa tiež musia nahriať, ak chceme mať chlebík nadýchaný a chceme aby nám krásne narástol. počkáme kým je rúra naozaj nahriata. Pripravíme si cca liter studenej vody. Tú nalejeme do dolného plechu. Chvíľu počkáme a chlebík môžeme vložiť. Tým nám vznikne tzv. zápara. Kto má parnú rúru, nastaví program chlieb so záparou a rúra túto prácu urobí za Vás. Ja mám klasickú taliansku rúru, ktorú úplne milujem a mám ju už roky.





Pred pečením chlebík narežeme. Chlebík narezávame naozaj veľmi hlboko, až do polovice objemu chlebíku. Môžeme narezať cez stred, alebo mu urobiť takzvané ucho. Kto je zručnejší, môže skúsiť aj vyrezávať do chlebíku alebo rôzne techniky s múkou a kakaom alebo maľovanie na chlebík, dokonca aj rôzne druhy chlebíku.




Ja robievam napr. Tabatiere alebo Couronne Bordelaise. Pridám Vám tu zopár fotiek.






Pečenie:

Narezaný chlebík vložíme do vrchného plechu na podložke na pečenie, prípadne na pečiacom papieri. Pečieme presne 10 minút na 260 stuňov, odporúčam pri kváskovaní naozaj si nastavovať budík a dodržiavať presné časy a dodržiavať na gramy presný pomer múk a tekutín. Je to nesmierne dôležité. Po 10. minútach záparu vyberieme a stíšime teplotu na 240 stupňov celzia a pečieme ďalších 15 minút. Verte, že som vyskúšala milión spôsobov pečenia, teplôt, bez zápary, so záparou. A ešte, ideálne je ak máte hrniec na chlieb s pokrievkou, je to super, chlebík sa Vám ešte krajšie zdvihne.


Po uplynutí času chlebík z rúry vyberieme na mriežku, ktorú máme položenú na plechu, aby sa nám chlebík nezaparil, to je nesmierne dôležite, inak sa nám môže stať, že chlebík nám zvlhne alebo splesnivie, ale toto naozaj pri kváskovom chlebíku sa stáva skôr raritne, ale treba dodržať naozaj tento postup. Chlebík nám na krájateľnú teplotu vychladne cca do hodiny, až hodiny a pol a potom si ho už môžete doslova užiť.


Prajem Vám dobrú chuť a ešte jedna rada. Kváskovanie je o čistej pokore a dodržiavaní presných postupov, presných gramáží, keď zmeníte čo i len jeden aspekt, už sa to nemusí podariť. A zapamätajme si, kvások je živý organizmus a reaguje naozaj na všetko a verte, že aj Vašu náladu, na spln, na teplotu, na vlhkosť, na kŕmenie. Tak mu venujte naozaj veľa lásky a on sa Vám odvďačí. Naozaj. Ono si to treba iba dostať do krvi, ako sa hovorí. A už to potom ide. Veľmi Vám držím päste aby sa Vám chlebík podaril a chutil Vám.


Všetky moje techniky nájdete v galérii na Instagrame

Vaša Selleene




Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page