Histamín
- silviapravdova8
- Feb 7, 2022
- 5 min read
Updated: Feb 8, 2022
Čo je histamín? Histamín sa v organizme vyskytuje ako dôležitá zložka nášho tela, má v ňom nenahraditeľné pôsobenie. Problém nastáva však vtedy, keď sa histamín začne hromadiť a spôsobovať nepríjemné reakcie. Ako to vlastne funguje? Histamín je chemická látka, ktorá sa vyskytuje v našom tele a spolu s ďalšími tisíckami látok sa podieľa na fungovaní nášho organizmu. Histamín prijímame z potravy, a zároveň histamín tiež vytvárajú aj niektoré bunky v našom tele. Histamín má veľmi veľa funkcií v našom tele, napr. pomáha bielym krvinkám liečiť zápal, spolupracuje pri fungovaní nervových a svalových buniek, regulácii trávenia a aj krvného tlaku. Už vieme, že histamín produkuje naše telo, ale produkujú ho aj črevné mikroorganizmy a okrem toho histamín obsahujú aj potraviny. Za normálnych okolností je množstvo histamínu v našom tele regulované pomocou enzýmov, ktoré prebytočný histamín rozložia. Čo vlastne znamená pojem histamínová intolerancia? Enzýmy, ktoré rozkladajú histamín sa nazývajú DAO (diamín oxidáza) a HNMT (histamín-N-metyltransferáza). Histamínová intolerancia nastáva vtedy, keď sa histamín v organizme kumuluje, čiže hromadí rýchlejšie a enzýmy ho nestíhajú rozkladať.

Aké sú príznaky histamínovej intolerancie?

Histamínová intolerancia má veľmi veľa príznakov,
ktoré sú zároveň totožné aj pre iné ochorenia, čo komplikuje jej diagnostiku. Príznaky histamínovej intolerancie sa objavujú rýchlo, už do 30 minút po konzumácii vysokohistamínovej potraviny. Symptómy sú rôzne. Môžu sa prejaviť na pokožke, v tráviacom trakte, regulácii krvného tlaku a tiež fungovaní nervového systému. U mňa to napríklad vyvolá silný migrénový záchvat. U každého je to veľmi individuálne.
Diagnostika histamínovej intolerancie Diagnostika histamínovej intolerancie si vyžaduje krvné testy, je nevyhnutné navštíviť lekára. Tieto krvné odbery robí alergologická ambulancia. Ako znížiť histamín? Aby bola histamínová intolerancia zvládnuteľná, nutné je obmedzovať potraviny, ktoré spôsobujú jej symptómy.
Medzi rizikové potraviny patria:

· alkohol
· špenát, paradajky, baklažán (mne napr. vôbec neškodí)
· ryby, výrobky z rýb a plody mora
· údeniny a údené výrobky
· dlho skladované orechy a strukoviny
· zrejúce syry a údené syry
· citrusové plody, papája, ananás, slivky, kiwi a banány (mne napr. vôbec neškodí)
· konzervované potraviny (napr. kyslá kapusta, hotové jedlá)
· čokoláda a kakao a všetky potraviny obsahujúce tieto zložky
· ocot (mne napríklad vôbec neškodí)
· sladkosti
· slané pochúťky smažené
· čierny a zelený čaj
· energetické nápoje
· umelé prísady potravín ako napr. Glutaman
· kysnuté pekárenské produkty z droždia
Medzi neutrálne potraviny patria:
· čerstvé ovocie okrem citrusov a ostatného vyššie spomenutého ovocia a prezretých plodov
· čerstvé živočíšne potraviny (mäso, vajcia)
· čerstvá zelenina s výnimkou špenátu, paradajok a baklažánu
· Obilniny (cestoviny, pšeno, pohánka,quinoa, ryža, pekárenské výrobky bez droždia)
· Oleje a bylinky
· Ovocné a zeleninové džúsy s výnimkou citrusov
· Bylinné čaje

Probiotiká

Probiotiká dokážu znížiť zápal v črevách, a tým predstavujú jeden z nástrojov, ako znížiť histamín. Pri histamínovej intolerancii je veľmi dôležité si vyberať výlučne prípravky, špecificky určené na tento problém, ktorým je histamínová intolerancia. Preto treba v lekárni uporniť pri nákupe probiotík, že máte histamínovú intoleranciu.
Prírodné probotiká ako sú fermentované potraviny treba vyskúšať či sú u Vás tolerované. Mne napríklad kváskové pečivo vôbec neškodí, ani kvasená kapusta či kvasené uhorky. Tak isto veľmi dobre tolerujem aj jogurty, kefíry, jogurtové mlieka. Dokonca varím domáce jogurty a vyrábam aj vlastnú domácu fermentovanú zeleninu. Treba si to odpozorovať. Pokiaľ by ste zistili, že fermentované potraviny Vám škodia, treba si v lekárni zakúpiť probiotiká určené pre histaminikov.
Čo sú antihistaminiká?
Antihistaminiká sú liečivá ktoré blokujú histamínové receptory v našom tele a zabraňujú účinku, ktorý má histamín. Niekedy dokážu blokovať jeho tvorbu alebo ju dokážu znížiť. Antihistaminiká tak síce neodstraňujú histamín z nášho tela, ale môžu priniesť úľavu pri príznakoch.
Charakteristika a účinky Daosinu

Ak si chcete dopriať jedlo, ktoré máte naozaj radi a zároveň odmietate trpieť nepríjemné zdravotné dôsledky vášho maškrtenia, liek Daosin (bez lekárskeho predpisu) od rakúskej firmy SCIOTEC Diagnostic Technologies GmbH je tým pravým riešením aj pre vás! Obsahuje totiž bielkovinový extrakt s obsahom enzýmu DAO (diaminooxidáza). Práve ten je zodpovedný za rozklad histamínu v tele. Pravidelné užívanie lieku zastupuje nedostatočnú prirodzenú aktivitu enzýmu DAO v tele. Po užití kapsule sa zvýši hladina enzýmu DAO v tenkom čreve, vďaka čomu dôjde k rýchlejšiemu spracovaniu histamínu z potravy.
Pravidelné užívanie Daosinu má tieto výhody:
zabezpečenie dostatočného množstva enzýmu DAO v ľudskom tele
zjednodušenie spracovania histamínu z prijatej potravy
eliminácia zdravotných ťažkostí, ktoré vyplývajú z nahromadenia histamínu v čreve
lokálne pôsobenie nespôsobuje systémové vedľajšie účinky
účinnosť Daosinu potvrdili aj lekárske štúdie
aktivita DAO v 1 kapsule zodpovedá minimálne 9 000 HDU (histamín degradujúcich jednotiek)
Moje rady
Ja som sa musela naučiť úplne nanovo stravovať keď som zistila z čoho mám moje záchvaty migrén. Základ je pravideľnosť stravy a prestala som v období hladu keď nestíham konzumovať potraviny z múky. Takže teraz v kabelke alebo ruksaku stale nosím vrecúško s detskou výživou alebo ovocné tyčinky, zložené iba z čistého ovocia, bez pridaných obilnín. Napríklad datlové, marhuľové. V DM majú spústu variácií. Nesmú obsahovať čokoládu a najlepšie ani ovsené vločky. Potom som prestala úple variť vysmažané jedlá. Naučila som sa ich robiť buď na horúcom vzduchu v rúre a iba postriekam olivovým olejom v spreji alebo som sa naučila potraviny na sporáku nie pražiť, ale pariť. Napr. lievance, iba postriekam sprejom olej, nalejem lievance, zakryjem prikrívkou a lievance sa urobia v pare. Rezne robím v rúre na funkcii horúci vzduch. Kľudne aj plnené rezne tak robím, všetku obaľovanú zeleninu. Dokonca šišky robím robím na horúcom vzduchu v rúre. Kopec postupov máte u mňa na Instagram profile vo výberoch alebo aj priamo v statusoch. Budem sa snažiť postupne pridávať viac a viac receptov. Napr. mi vyhovuje japonská kuchyňa. V rozumnom množstve dávam aj sójovú omáčku aj tyryiaky omáčkou, dokonca aj kvapku rybacej. Dám tam kopu zeleniny a tá to vyváži. Potom som sa naučila raňajkovať. Čo je u histaminika naozaj alfa omega stravovania. Naučila som sa piť kávu bez cukru a bez mlieka. Keď tak, sem tam na výnimku cappuccino alebo latte. Ale nie na dennej báze. Káva s mliekom mi spúšťala záchvaty migrén. Treba ku každému jedlu veľa čerstvej zeleniny a ovocia, prípadne fermentované potraviny. Tieto mne vôbec neškodia. Začala som kvasiť uhorky aj zeleninu, je to základ probiotík, zdravia našich čriev a tým celého tela. Začala som variť domáce smotanové jogurty, kúpila som si jogurtovač. Verte, že bez toho dobrý jogurt neuvaríte, chystám na túto tému samostatný článok. Potom som začala som kváskovať. Kváskové pečivo mi vôbec neškodí. Kopec inšpriácií nájdete na mojom Instagram a Facebook účte pečenie so Selleene. Budem postupne pridávať recepty aj tu. Vylúčila som všetky tuky ako kačací, husací, jediné čo tolerujem je minimum bravčovej masti, masla do cesta. V surovej podobe nemôžem maslo ani masť bohužiaľ vôbec. Jediný olivový olej môžem dokonca aj do zeleninových surových šalátov. Krémy do tort robím z tvarohu, nátierkových masla, mascarpone, v obmedzenom množstve šlahačky. Maslové krémy netolerujem vôbec. Na mojich profiloch nájdete iba recepty čo neškodia mne, ako histaminikovi a môj mladší syn je purinik. O purine sa dočítate v ďalšom článku na mojej stránke. Všetky moje recepty sú so zníženým obsahom purínov a histamínu. Budem rada ak ma začnete sledovať. Články sa budem snažiť pridávať postupne aj recepty. Verím, že si navzájom pomôžeme. Základom je sledovať to čo Vám škodí a to vyradzovať zo stravy.
Záver
Histamínová liečba je založená na pravideľnej strave, vyhýbaniu sa potravín, ktoré nám škodia a disciplíne v stravovaní. Ja denne konzumujem probiotiká a veľa ovocia a zeleniny, snažím sa piť dostatok tekutín a jesť každé tri hodiny. Ak už Vás postihne nejaká forma záchvatu, treba okamžite nasadiť dostatok tekutín a jesť iba potraviny, ktoré neobsahujú histamín, resp. ho obsahujú veľmi málo. Treba si to odsledovať. Čo Vám škodí a čo Vám pomáha. Každý organizmus je iný. Veď aj preto sme každý jeden jedinečný.
Zdroj informácií:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7463562/
https://www.histamineintolerance.org.uk/about/the-food-diary/the-food-list/
https://imuno-alergo.sk/histaminova-intolerancia-hit-2/histaminova-intolerancia-hit/
https://www.nasezdravie.sk/magazin/daosin
https://inlive.sk/probiotika-su-elixir-zivota-preco-a-ako-ich-ziskat-
https://vegmart.sk/histaminova-intolerancia-ako-znizit-histamin
Comentários