top of page

Ako založiť ražný kvások

  • Writer: silviapravdova8
    silviapravdova8
  • Jan 11, 2022
  • 3 min read

Updated: May 16, 2022


Ako založiť ražný kvások?

Čo potrebujeme?

Zaváraninová fľaša, široké hrdlo, najlepšie úplne rovné steny.

Ražná celozrnná múka natural Vitaflóra od Mlyn Kolárovo, mne sa najlepšie osvedčila, všetky ostatné sa kvásku nepáčili.

Voda a jablko, najlepšie bio, stačí maličké

Kuchynská digitálna presná váha, pri tej sa pri kváskovaní nepohnete, verte tomu, že tu od oka neplatí.



1. deň – lyžica múky a lyžica vody a 4 kúsky jablka bez jadierok – ja som dávala 30 gramov múka a 30 gramov voda – ráno a večer – máme na kuchynskej linky a kŕmime a vrchnák máme pootvorený

2. deň – nakŕmime ráno a večer

3. deň - nakŕmime ráno a večer

4. deň – vyberieme jablko, zmeníme nový pohár a nakŕmime zasa 30 gramov múka a 30 gramov voda

5. deň až 14 deň kŕmime už iba raz za deň, večer, 30 gramov ražná múka a 30 gramov voda

14. deň už môžeme z kvásku piecť



Ja som si nič neznačila, ani nemenila múky, stále rovnako, len som dodržala aby sa kvások kŕmil ráno a večer a potom už iba každý večer.


Kŕmenie ražného kvásku


Ja som to skúšala všelijako, koľko ľudí, toľko názorov. Mne sa najlepšie osvedčilo držať kvásky v chladničke, nakoľko v lete je veľký problém s muškami a rýchlokvasením a v zime sa im tiež časom nepáčilo, rýchle mi prekvasovali a boli hladné a ako sa hovorí, neťahali ako mali. Takže ja postupujem takto:

Keď odoberiem z kvásku, ja mám kvásky dva, vyrobíte tak, že rozkŕmite dvojitým množstvom múky a vody. Ražný kvások sa kŕmi jedna ku jednej, to znamená, rovnaký pomer múky a rovnaký pomer vody. Ja to už robím ako sa povie od oka, ale pokiaľ sa Vám to nedostane do rúk, riaďte sa váhou. Vždy. Pri kŕmení nevážim, ale už v receptoch vážim všetko na jeden gram. Verte tomu, že to má veľký zmysel, kváskovanie je disciplína a doržiavanie presných krokov, keď jeden vynecháte, nefunguje to, nie je to ako pri droždí. Takže príklad, odoberiem lyžicu kvásku, tak doplním kopcom lyžicu múky a kopcom lyžicu vody, poriadne zamiešate do hustej kaše. A čo sa mi veľmi osvedčilo a robím to naozaj poctivo zakaždým, vyutieram dosucha kuchynskou utierkou steny pohára v ktorom držim kvások. Natočím Vám potom ku tomu video a dám na instagram blog.



Založenie kvásku zo sušeného kvásku.


Sušený kvások nasypeme do sklennej nádoby (presne taká istá ako pri zakladaní kvásku – rovné steny, široké hrdlo a s vrchnákom). Dáme najprv lyžicu vody, necháme povoliť aby nám vznikla hustejšia kašička, ak je málo vody, môžeme pridať ešte jednu lyžicu vody. Tú potom následne nakŕmime jedna ku jedna pomerom, to je 1 lyžicou vody a 1 lyžicou ražnej múky, cca na 4. deň, ak nám dobre rastie, môžeme zarobiť náš prvý rozkvas. Nakoľko sušený kvások sa suší v najlepšej kondícii a oživuje sa naozaj jednoducho. Potom už iba kŕmime pomerom 1 ku jedna, zakaždým keď z kvásku niečo pečieme. Držíme ho v chladničke. Pokiaľ by sme nič nepiekli 7. dní, to je už naozaj dlho, treba kvások prekŕmiť zasa jedno lyžicou vody a jednou lyžicou múky. Poriadne nadobu do sucha steny vyutierame.



Založenie kvásku z darovaného čerstvého kvásku


Väčšinou skúsené kváskarky nám odoberú jednu veľkú lyžicu kopcom, väčšie množstvo by bolo zbytočné. A postupujeme zasa rovnako, do sklennej nádoby dáme tento kvások, dáme lyžicu vody, necháme trošku zrednúť a následne nakŕmime múkou a držíme v chladničke, nakoľko kvások rozdávajú kváskarky v najlepšej kondícii


Potom už iba nájdeme recept a skúšame piecť

Pečeniu zdar


Vaša Selleene







Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page